Sepet

Sepetinizde ürün Yok
Sepete Git
Whatsapp

AKGÜNLÜK (SIĞLA) AĞACI UÇUCU YAĞ MUCİZESİ

Esansiyel ya da bilinen adı ile “uçucu yağlar”, aromaterapinin baş aktörü olarak bilinmektedir.
Uçucu yağlar, kokulu bitkilerden damıtma veya soğuk sıkma yöntemleri ile elde edilen, uçucu özellikteki kompleks maddelerdir.
Oda ısısında sıvı olan bu yağlara açıkta bırakıldıklarında tamamen uçtukları için “uçucu yağlar” denildiğini hatırlatmakta fayda vardır.

Tarihçesi, yapılışı, yararları ve kullanım şekli ile akgünlük uçucu yağı:

Akgünlük, Boswellia ve Burseraceae, Tutankhamun (MÖ 1323)’un mezarında bulunan ve tarih boyunca kullanılagelmiş vazgeçilmez bir öğe olmuştur.
Mısır Uygarlığında mumyalamada kullanılmış ve firavunlar bu yağ ile mumyalanmıştır.
Eski Romalılar da aynı şekilde akgünlük yağından kremler yaparak yaralar ve cilt hastalıklarına karşı kullanmışlardır.
Akgünlük yağı, Kraliçe Kleopatra ve Roma kadınları için hamamdan sonra vücutlarına sürmek suretiyle bir aşk iksiri ve güzellik aracı olarak kullanılmıştır.
Eski Mısır yazıtlarına göre akgünlük tedavi edici şifalı bitki olarak kullanılmıştır.
Arap hekimler, akgünlük yağını binlerce yıl cilt hastalıkları, kusma ve üşütmeye karşı kullanmışlardır.

Akgünlük yağı, birçok farklı ülkede kanamayı önleyici, üşütme, bronşit, mide-bağırsak rahatsızlıkları, enfeksiyonlar, yaralanmalar, tümör, gut hastalığı, romatizma, eklem ağrı ve şişmesi gibi rahatsızlıklarda kullanılmıştır.

Akgünlük, 3 metre boyunda, küçük ağaçların dal ve gövdelerinde yapılan yaralamalar sonucu akan ve kuruyan zamklı bir reçinedir. Anavatanı Güney Asya, Doğu Afrika ve Arap Yarımadası’dır.

Buhur olarak evlerde ve elbiselerdeki kötü kokuların giderilmesi ve sivrisinek kovucu olarak kullanılır.

Aromaterapik yağ çeşitleri arasında yer alan akgünlük uçucu yağı, sığla ağacının kök gövde ve yapraklarından elde edilmektedir.

Geleneksel Çin Tıbbı’nda Mür ( Myrrh) ile birlikte “Chi” adı verilen yaşam enerjisinin dolaşımını artırıcı olarak bilinir.

  • Ortam kokulandırma için buhurdanlıkta veya elektrikli difüzörde suya 10 metrekare için 2-3 damla akgünlük uçucu yağ damlatarak kokusunun yayılmasını sağlayabilirsiniz.
  • 1 su bardağı suya 1-2 damla akgünlük uçucu yağı damlatmak suretiyle bu karışımı bir yüz havlusuna, kıyafete veya yastığa püskürtülerek solunum sistemi rahatsızlıklarında (astım, bronşit, nefes darlığı, nezle, öksürük vb.) kullanılır.
  • Huzursuzluk, sıkıntı ve stresi azaltmak amacı ile banyo suyuna damlatılarak kullanılır. Bu amaçla 5-8 damla akgünlük uçucu yağ 1 kova banyo suyuna (35-38 derece) katılır ve bu su ile yıkanılır. Diğer bir yöntem olarak küvet ılık su ile doldurulur, içine 5-15 damla akgünlük uçucu yağ damlatılır ve 15-20 dakika küvet içinde oturulur. Bu uygulama haftada 3-4 kez tekrarlanabilir.
  • Kas ve kemik hastalıklarında (kas yorgunluğu ve katılığı, kireçlenme, romatizma) 100 ml uygun bir taşıyıcı yağım (hindistancevizi yağı, jojoba yağı, susam yağı, tatlı badem yağı, zeytinyağı gibi) içine 5-12 damla akgünlük uçucu yağ karıştırılarak hazırlanan karışım ile masaj yapılır.
  • Cilt hastalıklarında (cilt çatlakları, egzama, kuru cilt, sedef hastalığı, yaralar, kırışıklıklar ve izleri giderici) 1 çorba kaşığı taşıyıcı yağın ((hindistancevizi yağı, jojoba yağı, susam yağı, tatlı badem yağı, zeytinyağı gibi) içine 2-3 damla akgünlük uçucu yağ karıştırılarak hazırlanan karışım ile ilgili bölgeye kompres yapılır.
  • 1-2 damla akgünlük uçucu yağ, 1,5 litre ılık suya damlatılarak ayak banyosu olarak kullanılır.
  • Kolonya ve parfümlerin terkibine girer.

 

        AŞKIM TAN


Yorum Yap